3D touch اپل چیست ؟

اپل در مراسم معرفی آیفون های 6 و 6s اعلام نمود که این تکنولوژی جدید که به نام 3d touch نام دارد قرار است.
اضافه گردد با استفاده از این قابلیت میتوانید از با سطح فشار خود کارهای متفاوتی انجام دهید.
بارز ترین مشخصه آیفون و آنچه مدت ها انتظارش را می کشیدیم نیز در نهایت با نام «۳D Touch» وارد نمایشگر آیفون شد. با فشردن نمایشگر، منوهای جدید برایتان باز خواهند شد و یا در صورتی که از پیش تعریف کرده بودند، می توانید شاهد میانبرهایی باشید. در واقع، ۳D Touch به شما اجازه می دهد تا به گونه ای تازه با موبایل خود به تعامل بپردازید.

3D toutch اپل چیست؟

این قابلیت به شکلی ساده و آسان تر قبل تحت عنوان فورس تاچ در اپل واچ ارائه گردید ، کاربران این ساعت هوشمند می توانند تنها با یک فشار ساده روی نمایشگر دستگاه همه اعلانهای خود را پاک نمایند.
انتظارات فراوانی در مورد افزوده شدن این تکنولوژی به آیفون های جدید وجود داشت و شایعات مربوط به آن نیز در روزها و هفته های اخیر بارها انتشار گردید و حالا با تحقق یافتن این شایعات، انتظار می رود که تحولی عظیم در قابلیت های مختلف آیفون از جمله گیمینگ به وجود آورد.
به لطف این تکنولوژی، حالا دیگر فعالیت هایی نظیر اشاره، فشار مختصر و فشار اندک زیاد روی نمایشگر آیفون، هر یک معنا و مفهومی متفاوت خواهند داشت. اپل در واقع همان تکنولوژی به خدمت گرفته شده در اپل واچ و ترکپد مک بوک را روی آیفون های جدید خود نیز پیاده کرده منتها این بار نامی متفاوت را برای آن انتخاب کرده است.
ژست های حرکتی جدید از جمله Peek و Pop نیز که برای این تکنولوژی در نظر گرفته شده است به کاربران امکان خواهد داد که منوهای متنی را به آیکون های صفحه هوم خود اضافه نمایند و مستقیما به سراغ قابلیت هایی بروند که بیش از سایر موارد در یک اپلیکیشن خاص استفاده می کنند؛ در داخل اپلیکیشن ها نیز با استفاده از Peek می توان پیش نمایشی از اطلاعات را مشاهده نموده و از طریق Pop نیز مستقیما به همان قسمت از برنامه رفت.
به نظر می رسد که توسعه دهندگان برای تصمیم گیری در مورد نحوه گنجاندن این دو قابلیت در رابط های کاربری طراحی شده خود با مشکلاتی روبرو گردند.
روی استیج، Craig Federighi دمویی از این تکنولوژی را همراه با اپلیکیشن میل آیفون ارائه نمود: با یک تاچ آهسته، پیش نمایشی از ایمیل مورد نظر او نشان داده شد و با فشاری مختصر روی آن ایمیل به صورت کامل باز شد.

3D toutch اپل


همچنین شنیده‌ها حکایت از این دارد که دو کمپانی سامسونگ و شیائومی درصدد آماده کردن فناوری خود با کارکردی مشابه 3D Touch مورد استفاده در آیفون‌ ۶ اس و آیفون ۶ اس اپل هستند
راساس شایعات مطرح شده، سامسونگ در گلکسی اس ۷ از فناوری مشابه 3D Touch که اپل در آیفون ۶ اس و آیفون ۶ اس پلاس مورد استفاده قرار داده، بهره خواهند برد. اخبار به گوش رسیده از چین نیز حکایت از این دارد که شیائومی هم درصدد بکارگیری فناوری مشابهی درگوشی‌های هوشمندی است که در آینده روانه‌ی بازار خواهد کرد.
براساس اطلاعات فاش شده توسط Leaksfly شیائومی و سامسونگ هر یک بصورت جداگانه پتنتی را در رابطه با این فنامری به ثبت رسانده‌اند. البته ثبت کردن فناوری‌ها و اختراعاتی که توسط کمپانی‌ها انجام می‌شود، به طور حتم به معنای به کار بردن آن در محصولات‌شان نیست.

 

 

در صورتی که شیائومی در نظر داشته باشد چنین فناوری را در گوشی هوشمند خود روانه‌ی بازار کند، احتمالا باید در انتظار همراه شدن Mi 5 این کمپانی با این فناوری باشیم. با توجه به اینکه بسیاری از شایعات خبر از بکارگیری اسنپدراگون ۸۲۰ در نسل جدید پرچمدار شیائومی دارند، از این رو باید در انتظار معرفی این گوشی هوشمند در اوایل سال آینده‌ی میلادی باشیم. البته شماری از شایعات حکایت از این دارند که این گوشی هوشمند ماه آینده‌ی میلادی معرفی خواهد شد.