USB Type-C چیست؟

USB Type-C چیست؟

در ابتدا عرض کنیم که USB مخفف عبارت Universal Serial Bus بوده و یک رابط استاندارد است که امکان اتصال میان دو دستگاه الکترونیکی را فراهم می‌آورد. برای اولین بار در سال 1998 معرفی شد و از آن زمان تا کنون دچار تغییرات زیادی شده است و جدیدترین آن USB نوع C است. بسته به نوع USB، میزان نرخ انتقال داده و سرعت جریان الکتریکی عبوری از آن نیز متفاوت است. کانکتورهای USB نوع A و B دارای 4 پین بوده در حالی که USB نوع C با داشتن 24 پین، از سرعت جریان الکتریکی بالاتر و میزان نرخ انتقال داده بیشتری پشتیبانی می‌کند.
این نوع USB عبارت است از یک کابل استاندارد که اجازه می دهد اطلاعات بین دستگاه های الکترونیکی جا به جا شوند. از سال 1996 که اولین USB ساخته شد, سه نسل از آن ها پا به عرصه وجود نهاده اند.مسلما تفاوت اصلی بین نمونه های مختلف ارائه شده در سرعت انتقال داده هاست. نوع A و B  که تا پیش از این در دستگاه های مختلف در دسترس بودند، تنها چهار نقطه اتصال (یا همان pin) داشتند, درحالیکه این عدد برای USB نوع C بیست و چهار می باشد که در نتیجه سرعت انتقال داده ها بیشتر از قبلی ها می شود.

 

USB Type-C چیست؟

از مزایای USB Type-C بیشتر بدانید:
همان‌طور که در فوق نیز به آن اشاره شد، مهم‌ترین مزیت USB نوع C در میزان نرخ انتقال داده و جریان الکتریکی عبوری آن است. با این حال پورت USB مورد نظر ویژگی‌های کاربردی دیگری را نیز فراهم آورده است. از مزیت‌های مهم این پورت USB می‌توان به متقارن بودن آن اشاره کرد. بنابراین امکان اتصال کابل به کانکتور USB نوع C از هر دو جهت امکان‌پذیر است.
نسل بعدی کابل‌های  HDMI نیز با USB نوع C سازگار خواهند بود به این معنی که دیگر نیازی به دانگل جداگانه به منظور ارسال داده‌های صوتی/تصویری با کیفیت بالا نیست. بدون شک در آینده نزدیک نیز لپ‌تاپ‌ها به پورت USB نوع C مجهز خواهند شد.

USB Type-C چیست؟

 

معایب USB Type-C چه چیز می تواند باشد?

کابل‌های USB نوع C با استاندارد USB 2.0
برخی از تولید کنندگان، استاندارد نوع جدید USB را نادیده می‌گیرند. به این معنی که کابل‌های تولیدی آن‌ها به ظاهر مشابه با USB نوع C بوده و دارای کانکتورهای مشابه نیز هستند با این حال استاندارد به کار رفته در آن‌ها، استاندارد USB 2.0 بوده که این امر خطرناک است و می‌تواند منجر به آسیب‌ رساندن به اسمارتفون شود. در حال حاضر در صورتی که نیازمند کابل USB نوع C برای دستگاه خود هستید توصیه می‌شود تا این کابل را از شرکت تولید کننده دستگاه خود خریداری نمایید.
یکی دیگر از معایب بزرگ USB نوع C، تعداد اندک دستگاه‌هایی است که از این نوع USB پشتیبانی می‌کنند. از دستگاه‌های مجهز به پورت USB مورد نظر می‌توان به نکسوس 5X اشاره کرد. یکی دیگر از معایب این نوع USB، گرانی کابل و شارژر آن است.

 

USB Type-C چیست؟

 

 

 

در مواقع استفاده از USB Type-C موارد زیر را حتما مد نظر قرار دهید:
1-  به هیچ وجه از کابل‌های ارزان‌قیمت USB نوع C استفاده نکنید چرا که امکان آسیب دیدن دستگاه اندرویدی شما در صورت استفاده از کابل‌های ارزان‌قیمت وجود دارد.
2- برخی از اسمارتفون‌ها دارای USB نوع C هستند با این حال از استاندارد USB 3.1 پشتیبانی نمی‌کنند. بنابراین قبل از خرید، از این موضوع اطمینان حاصل نمایید.
3- همواره از کابل اورجینالی استفاده کنید که به همراه دستگاهتان عرضه شده است.

USB Type-C چیست؟