رتبه‌بندی الکسا (Alexa) چیست و نحوه کار آن چگونه است؟

رتبه‌بندی الکسا (Alexa) چیست و نحوه کار آن چگونه است؟

در وب‌سایتهای مختلف بارها عنوان رتبه الکسا (Alexa) آمده و هرکدام از سایتها بنا به اطلاعاتی که داشته‌اند مطالبی در این مورد آورده‌اند. سایتها و سرویس‌های خاصی در رابطه با رتبه‌بندی الکسا در وب‌‌های گوناگون به‌وجود آمده‌اند که به‌طور کلی به‌عنوان بهینه‌سازی و افزایش رتبه سایت SEO یا (Search Engine Optimization) مشغول به فعالیت می‌باشند. موضوع مهم این است: الکسا چیست، چگونه آمار بازدیدهای یک سایت را به‌دست می‌آورد و رتبه‌بندی آن چقدر اهمیت دارد.

الکسا (Alexa) چیست؟

الکسا (Alexa) عنوان سرویسی وابسته به سایت amazon.com است که در آدرس Alexa.com ارائه می‌گردد. الکسا یک وب‌سایت آنالایز کننده ترافیک وب‌سایت‌ها می‌باشد که وب‌سایت‌ها را رتبه‌بندی می‌کند. این رتبه‌بندی براساس تعداد بازدید کاربران صورت می‌گیرد. الکسا در سال 1996 توسط 2 فرد به نامهای Brewster Kahle و Bruce Gilliat پایه‌گذاری شد. نام الکسا از Royal Library of Alexandria بزرگترین کتابخانه مصر باستان قبل از میلاد یا کتابخانه سلطنتی اسکندریه الهام گرفته شده است. در سال 1999 الکسا توسط شرکت آمازون به مبلغ 250 میلیون دلار خریداری شد. الکسا پس از آن همکاریهایی با گوگل، مایکروسافت، پروژه دایرکتوری باز DMOZ و چند شرکت و وب‌سایت معتبر دیگر داشته است.

نحوه کار الکسا چگونه است؟

بدون هیچ شک و شبهه‌ای آمار یکی از مهمترین ابزارهایی است که هر مدیری به آن توجه می‌کند. کار الکسا نیز ارائه نمودن آمار است. روش کار الکسا ساده و آسان است. آمار ارائه شده از سوی الکسا شاید از نظر بعضی‌ افراد غیر منصفانه به‌نظر برسد، ولی آمار الکسا مخصوصا برای سایتهایی که رتبه‌هایشان زیر 100 هزار است بسیار به واقعیت نزدیک می‌باشد. به‌همین دلیل الکسا مورد توجه وب‌ مسترهای مختلفی قرار گرفته است.

نحوه رتبه‌بندی الکسا بدین صورت است که براساس بازدید کاربرانی که در مرورگر خود نوار ابزار الکسا را نصب نموده‌اند، به وب‌سایت‌ها رتبه می‌دهد. باید توجه داشت که امکان بررسی آمار و تعداد بازدید کاربرانی که این نوار ابزار را نصب نکرده باشند، وجود ندارد. اگرچه الکسا در شرح و توصیف خود به سایر منابع و مراجع نیز اشاره کرده ولی به‌طور کامل واضح نیست که چه منابع دیگری اطلاعات را برای الکسا جمع‌آوری می کنند.

به بیان دیگر الکسا لیستی از وب‌سایت‌های اینترنتی را فراهم آورده که نحوه مرتب‌سازی آن براساس ترافیک و تعداد بازدید از وب‌سایت می‌باشد. اگر وب‌سایتی در منطقه‌ای که در آن واقع شده به‌طور مثال ایران جزو 50، 100 یا 200 وب‌سایت اول آن نمایش داده شود این واقعیت را بیان می‌کند که این سایت از لحاظ تجاری نیز دارای ارزش بالایی می‌باشد زیرا وب‌سایتهای دیگر سعی دارند سایتهای پرترافیک را پیدا کرده و برای دریافت لینک یا نمایش تبلیغات خود از آنها استفاده کنند. این کار به مرور موجب افزایش درآمد شده و ارزش سایتهای پربازدید را بالا خواهد برد. الکسا با درنظر گرفتن یک سری معیارهای محاسباتی و آماری، در نهایت سایت‌های مختلف را براساس میزان دیده شدن صفحات آنها رتبه‌بندی می‌کند.

مفهوم رتبه ترافیکی الکسا

مجموع بازدیدهای 3 ماه گذشته از یک وب‌سایت بسیار مهم است. این بازدیدها توسط میلیونها کاربری که نوار ابزار یا تولبار (Alexa toolbar) را در مرورگر خود نصب کرده‌اند صورت می‌گیرد . رتبه الکسا یا جایگاه در لیست الکسا براساس این مجموع بازدیدها تعیین می‌شود. نحوه رتبه‌بندی به‌این صورت است که کاربری که نوار ابزار را نصب کرده وارد هر صفحه‌ای که می‌شود برای آن صفحه از آن سایت یک مورد بازدید ثبت می‌گردد. نحوه ذخیره شدن اطلاعات در الکسا با توجه به نوع ورود به صفحه و اینکه از جایی به سایت لینک شده یا به‌صورت مستقیم وارد سایت شده صورت می‌گیرد. اصل و اساس رتبه‌بندی الکسا براساس 2 مورد صورت می‌گیرد. مورد یا گام اول یک میزان Reach ریچ و مورد یا گام دوم تعداد بازدید از هر صفحه وب در طول روز است. الکسا این مقادیر را محاسبه کرده و رتبه‌بندی را براساس آن انجام می‌دهد.

مفهوم Reach در الکسا‌ ریچ

Reach ریچ مقداری است که برای اندازه‌گیری درصد بازدید کل کاربران اینترنت در جهان به‌کار می‌رود.

Pageviews یا بازدید از صفحات در الکسا

Pigeviews تعداد صفحات بازدید شده توسط بازدیدکنندگان سایت است که الکسا آن را با این عنوان در نظر می‌گیرد. نکته‌ای که باید به آن توجه داشت این است که چندین بازدید از یک صفحه توسط یک کاربر در طول روز فقط یک بازدید مجاسبه خواهد شد.

تفاوت سایت و وب‌هاست از دید الکسا


از نظر الکسا دامین اصلی سایت است و زیردامنه‌ها نیز جزیی از وب‌‌هاست هستند، برای مثال www.301030.ir و Support.301030.ir و portal.301030.ir هر 3 وب‌هاست‌های سایت 301030 هستند.

از نظر الکسا وب‌سایت‌هایی که از نظر نام دامنه با هم متفاوت بوده ولی محتوای یکسانی دارند یک وب‌هاست محسوب می‌گردند. در این مورد یک استثناء وجود دارد. این مورد استثناء، وبلاگها و صفحات شخصی است که در صورت تایید هویت صفحات آن برای الکسا هرکدام از زیردامنه‌ها یک وب‌سایت درنظر گرفته می‌شود. توجه داشته باشید که در اکثر وبلاگ‌ها آدرس‌دهی به شکل زیردامنه‌ای از سرویس‌دهنده وبلاگ است.

رتبه روزانه ترافیک Daily Traffic Rank

رتبه روزانه ترافیک بازدید صفحات وب‌سایت در یک روز را نشان می‌دهد.

بانس ریت Bounce Rate در الکسا

بانس ریت به درصد کاربرانی گفته می‌شود که فقط از یک صغحه در سایت بازدید کرده و بعد از دیدن یک صفحه از سایت خارج می‌شوند. Bounce rate نشاندهنده جذابیت سایت برای بازدید کننده است و هرچه این درصد کمتر باشد بهتر است یعنی این سایت برای بازدید کننده جذابیت بیشتری داشته است. اگر درصد پرش کاربران یا بانش ریت بالا باشد به این معنی است که تعداد بیشتری از کاربران بلافاصله بعد از ورود سایت را ترک کرده‌اند. بانش ریت بالا نشان می‌دهد که بازدید کننده‌هایی که بعد از وارد شدن به سایت و بررسی یک صفحه، به بازدید سایر صفحات تشویق نشده اند تعدادشان زیاد است که علت آن هم این است که مورد جذابی برای حفظ کاربر در سایت وجود نداشته است.

فریب دادن الکسا

در ظاهر می‌توان الکسا را فریب داد ولی این کار هیچ سودی نخواهد داشت. فریب الکسا با ایجاد ترافیک مصنوعی برای نمایش بازدید بیشتر صورت می‌گیرد. با انجام این کار سایت هیچ موفقیتی کسب نمی‌کند زیرا الکسا فقط آمار به شما ارائه می‌کند و ارائه آمار غلط و فریب الکسا به معنای رشد ترافیک سایت نیست. این عمل فقط باعث می‌شود برخی وب‌ مسترها برای نمایش قدرت خود نزد کارفرما یا ایجاد موقعیت شغلی بهتر یا فریب مشتریان جهت جذب تبلیغ از این مورد غیر حرفه‌ای بهره‌ برداری کنند.

افزایش رتبه سایت با نصب نوار ابزار الکسا

حتی اگر یک کاربر بیشتر در طول روز حدود 10 دقیقه چند صفحه وب را مرور کند رتبه الکسای سایت بهتر خواهد شد. از دید کارشناسان سئو، اولین کار برای افزایش رتبه الکسا نصب تولبار الکسا برای خود آن سایت و سپس پیشنهاد نصب آن به دیگران است. یکی از کارهایی که این نوار ابزار انجام می‌دهد این است که تمام بازدیدهایی را که کاربر انجام می‌دهد به سایت الکسا گزارش می‌دهد. سایت الکسا با توجه به این گزارشها، آمار ترافیک سایتها و رتبه آنها را ارائه می‌کند. با نصب نمودن نوار ابزار در پایین مرورگر رتبه‌ی جهانی سایت و نمودار آماری سایت مربوطه نمایان شده و رسم می‌گردد.