کتاب های محبوب بیل گیتس!

نگاهی کوتاه!
بیل گیتس یکی از موفق‌ترین افراد در دنیای تکنولوژی است، فردی که نام خود را برای همیشه در تاریخ ماندگار کرده است.اودر اکتبر سال ۱۹۵۵ میلادی چشم به جهان گشود. بیل در بیست سالگی با کمک پل آلن شرکتی با نام Micro-soft را ثبت کرد و اینگونه بود که یکی از بزرگ‌ترین غول‌های عرصه فناوری متولد شد.گفته می‌شود بیل گینس هر هفته یک کتاب می‌خواند در ادامه کتاب‌هایی معرفی خواهد شد که به گفته گیتس تاثیر زیادی روی وی گذاشته‌اند. او راز موفقیت خود را در این عرصه اینگونه بیان می کند:
یک رهبر هستید؟ فردی تاثیر گذارید؟ و یا تازه سفر خود به سمت یک کارآفرین شدن را شروع کردید؟ مهم نیست کجای این راه هستید، راهی است که گذشت از آن دشوار است. نقشه یا چارتی وجود ندارد، فقط کار سخت و دقیق مهم است. اما این ماجراجویی را از کجا شروع کنیم؟ این سوالی است که مرا سالها درگیر خود کرده است. من آموختم که نمی شود برای جواب این سوال صبر کرد فقط باید شروع کنیم.
یکی از بهترین منابعی که مرا در مسیر کارآفرین شدن کمک کرد آموزش دادن خودم بود. شروع به خواندن کتاب هایی کردم که توسط افراد بزرگی توصیه شده بود. این افراد در جایگاهی بودند که من می خواستم به آنجا برسم. بیل گیتس یکی از افرادی است که بسیار از او تاثیر گرفتم و به گونه ای مربی مجازی ام حساب می شود. می خواهم ۵ کتابی که او توصیه کرده را به شما هم معرفی کنم. این کتاب ها به من خیلی کمک کردند امیدوارم بتوانند به شما هم در مسیرتان کمک کنند.

bill-gats-5books

 

 

1- Tap Dancing to Work از کارول لومیس
خلاصه کتاب: کارول لومیس بهترین مقالات وارنر بوفت را که در بین سالهای 1966 تا 2013 منتشر شده بود جمع آوری و به روز رسانی کرده است. علاوه بر اینها سیزده داستان و چندین نوشته که برای خود بوفت بود نیز در این کتاب جای دادهhsj.
وارن بافت (Warren Buffett) یکی از موفق‌ترین کار‌آفرین‌ها، سرمایه‌گذاران و ثروتمندترین افراد زنده‌ی عصر ما است، کارول لومیس در کتاب Tap Dancing To Work به جمع‌آوری و تشریح مقالات و سخنان وارن بافت پرداخته است. بیل گیتس ارادت خاصی به وارن بافت دارد و وارد شدن به ذهن این فرد موفق را یکی از بهترین استفاده‌ها از زمان می‌داند.
چرا بیل گیتس این کتاب را توصیه می کند!
من فکر می کنم هر شخصی که این کتاب را از اول تا آخر بخواند دو واکنش خواهد داشت: اول، چگونه وارنر اینقدر در استفاده از چشم انداز خود و اصول سرمایه گذاری در مدت زمان کار خود ثبات داشته است. و دوم، آنالیز و درک او از کسب و کار و بازار بی نظیر است.

bill-gats-5books

 

 

2- Business Adventures ( ماجراجویی های کسب و کار: 12 داستان کلاسیک از دنیای وال استریت ) از جان بروکس
خلاصه کتاب: بحران 350 میلیون دلاری کمپانی موتور فورد، رشد سریع و فوق العاده Xerox، رسوایی باورنکردنی در جنرال الکتریک و تگزاس گولف سولفور چه چیز مشترکی با هم دارند؟ این کتاب درباره نقاط تاثیر گذار در تاریخ این کمپانی ها صحبت می کند.
این کتاب اولین بار توسط جان بروکس در سال 1969 میلادی به چاپ رسید و نگاهی خاص به وقایع و رویدادهای دنیای تجارت در دهه‌های 50 و 60 میلادی دارد. این کتاب را وارن بافت به گیتس پیشنهاد داده و از آن روز به بعد کتاب ماجراجویی‌های تجارت به یکی از کتاب‌های مورد علاقه گیتس مبدل شده است. گیتس معتقد است این کتاب به او یادآوری کرده که به فاکتور انسانی در هر کسب و کاری باید توجه کرد. هدف این کتاب بیان این موضوع است که برای پیشبرد طرح‌های خود در هر کسب و کاری نیازمند انسان‌های مناسب هستیم.
چرا بیل گیتس این کتاب را توصیه می کند!
امروز تقریبا 20 سال از روزی که وارنذ این کتاب را به من قرض داد می گذرد  و بیش از 40 سال پس از اولین انتشارش، و همچنان این کتاب از بهترین کتاب هایی است که در زمینه کسب و کار خوانده ام. جان بروک همچنان نویسنده محبوب من است.

bill-gats-5books

 

 

3- Interventions: A Life in War and Peace از کوفی عنان ( مداخلات: زندگی در جنگ و صلح )
خلاصه کتاب: این کتاب داستان عنان است، زمانی که در مرکز صحنه جهانی بود.
چرا بیل گیتس این کتاب را توصیه می کند!
تنها بعد از خواندن کتابی که به تازگی منتشر کرده بود متوجه شدم کار عنان چقدر دشوار بوده. به عنوان یک سازمان داوطلبانه که از 192 کشور تشکیل شده، آسان است که اثر بخشی UN را مورد انتقاد قرار داد، اما بدون آن مشکلات حال حاضر شاید خیلی بیشتر از اینها بود.

bill-gats-5books


4- Where Good Ideas Come From ( ایده های خوب از کجا می آید: تاریخ طبیعی نوآوری ) از استیون جانسون
خلاصه کتاب: پرینتر، خودکار، سیفون توالت، باطری، همه اینها ایده های بزرگی است، اما از کجا آمده اند؟
چرا بیل گیتس این کتاب را توصیه می کند!
من این کتاب استیون جاانسون را با کمی شک و تردید برداشتم. کتاب های زیادی درباره اختراعات نوشته شده است، موضوع کمی کهنه به نظر می آمد، اما کتاب استیو جانسون مثال های بسیار خوبی از اینکه چطور می توان فضایی برای تشویق ایده های خوب ایجاد کرد، آورده بود.

 

bill-gats-5books


5- Work Hard. Be Nice ( سخت کار کن، خوب باش ) از جی متیوز
خلاصه کتاب: وقتی مارک فینبرگ و دیو لوین، درست بعد از دانشگاه خود برای تدریس ثبت نام کردند با شکست مطلق در کلاس درس مواجه شدند. سپس آنها عهد کردند خود را برای تبدیل شدن به مربیانی برتر بازسازی کنند.
چرا بیل گیتس این کتاب را توصیه می کند!
جی کارش در نوشتن این کتاب عالی بوده. این کتاب به ما نشان می دهد تدریس خوب به چه مقدار تلاش سخت و تمرکز نیاز دارد.

 

bill-gats-5books