سفر به شهر فومن، قدیمی ترین شهر شمالی کشور

  استان گیلان مانند دیگر استان های شمالی کشور ایران دارای مناطقی سرسبز و طبیعتی دیدنی است. یکی از شهرستان های با صفای این استان ، شهر فومن هست که مانند دیگر شهرهای بی نظیر این استان، زیبایی خود را سخاوتمندانه در اختیار گردشگران و مسافرانی می گذارد که در ایام مختلف سال برای دیدن جاذبه های گردشگری فومن ، سفر به فومن را انتخاب می کنند. در این مطلب سعی شده تا علاوه بر ذکر تاریخچه و قدمت، جاهای دیدنی فومن نیز برای شما معرفی شوند که اگر روزی به این شهر زیبا سفر کردید، در میان جاذبه های آن سردرگم نشوید.

 

 

ویژگی های برجسته شهر فومن

 

شهر فومن شهر مجسمه هاست، شهری قدیمی که قدمتش به 2500 تا 3000 سال پیش باز می گردد. آنچه که شهر فومن را بیشتر از همه مورد توجه قرار داده، وجود شالیزارها، چنارستان ها، مجسمه ها و باغ های زیبای پر از میوه های خوشمزه و همچنین مناظر بکر و طبیعت دیدنی آن است. اگر سفر به فومن را انتخاب کردید، یادتان نرود که از صنایع دستی و خوراکی های لذیذ و محلی فومن مخصوصا کلوچه فومن سوغاتی بردارید. وجود چشم اندازهای طبیعی و دارا بودن آب و هوای مطبوع و همچنین مردمان خونگرم و مهربانی که در این شهر زندگی می کنند، سبب شده که سالانه مردم زیادی از سراسر ایران در ایام مختلف سال سفر به فومن را انتخاب کنند. بیشتر مسافرت ها به این شهر که نگین سبز گیلان است، در تعطیلات تابستان و عید نوروز صورت می گیرند. البته شمار گردشگران خارجی که هر ساله از این شهر و دیگر شهرهای استان گیلان بازدید می کنند نیز قابل توجه است.

 

 

وجه تسمیه شهر فومن

 

اگر بخواهیم در سفر به فومن یررسی کنیم که واژه فومن به چه معنا است و چرا اصلاً نام این شهر را فومن گذاشته اند، به نقطه نظرهای متفاوتی بر می خوریم. ما با بررسی واژه فومن در فرهنگ لغت فارسی معین به این معنی می رسیم که واژه «فوم» به معنای سیر و «ن» که پسوند این واژه بوده و به جایگاه کشت معنی شده است. پس در فرهنگ لغت فارسی معین فومن به معنی «جایگاه کشت سیر» هست، اما آنچه که براساس شواهد میدانی و بررسی ها نشان می دهد، صحت این موضوع را ثابت می کند که در گذشته های دور در این سرزمین، مردمان در سطح وسیعی سیر کشت می کردند و با پرسیدن از اهالی بومی منطقه آن ها به ما خواهند گفت که در واقع کشت سیر در این منطقه از زمان های دور رسم بوده است. پس می توان نتیجه گرفت که این بررسی درست باشد. اما، نظریه دیگری وجود دارد که می گوید کلمه فومن از ریشه واژه بهمن می آید که به معنی پناهگاه اندیشمندان است.

 

 

فرهیختگان، مفاخر و عارفان شهر فومن

 

برخی از بزرگان هنر و ادب فارسی که در کشور مطرح هستند و به عنوان مفاخر و فرهیختگان ایران شناخته می شوند، در این شهر زیبا و دیدنی به دنیا آمده اند و کودکی و ایام نوجوانی و بزرگسالی خود را در این شهر گذرانده اند. از جمله فرهیختگان و ادبای این شهر می توان به گل آقا (کیومرث صابری فومنی) که از طنز نویسان بزرگ ایران بود و همچنین از شاعر بزرگ و معروف فومنی به نام شیون فومنی نام برد. از پرچم داران عرصه دین و مذهب نیز می توان به آیت الله محمد تقی بهجت فومنی اشاره کرد که اسوه زهد و پرهیزکاری بودند و همچنین آیت الله فومنی حائری و آیت الله اریب که از دیگر بزرگان، مراجع دین و عارفان به نام ایران زمین هستند.