چرا برج پیزا کج است؟

چرا برج پیزا کج است؟
بشر اشتباه می کند و نمی توان گفت هیچ کاری بدون اشتباه پیش نرفته است. یک اشتباه نیز در قرن یازدهم رخ داد که شاید بتوان ‏گفت تبدیل به یکی از شاهکارهای امروز شد. بدون شک برج معروف کج ایتالیا ، یعنی برج پیزا را همه می شناسند و بارها ‏تصاویر مختلفی از آن را دیده اند.‏

‏ ‏ ‏ ‏ ‏ ‏
برج کج پیزا که در شهر پیزا از منطقه توسکانی قرار گرفته است ، از مرمرهای سفید ساخته شده و دیواره های آن تقریبا 4 متر ‏ضخامت دارند.

این برج هشت طبقه است و تقریبا 300 پله را برای رسیدن به بالاترین طبقه آن باید طی کنید.

ارتفاع این برج از ‏سمتی که کج است 55.86 متر است و از سمت بلندتر آن 56.67 متر است.

علاوه بر اینکه بسیاری برای دیدن این برج کج به این ‏منطقه می آیند ، بسیاری هم به بالاترین طبقه آن می روند تا از روی این برج خمیده مناظر زیبای اطراف را که تا ده کیلومتری ‏مشخص است تماشا کنند.

وقتی بالای این برج بایستید و سنگریزه ای را بیندازید چند متر آنطرفتر می رود و متوجه می شوید چند ‏متر از پایه های اصلی این برج فاصله دارید. ‏‏


اما چرا این برج کج است؟ ‏
ساخت این برج در آگوست سال 1173 شروع شد و خیلی زود ساخت آن متوقف شد چرا که زمینی که این برج به روی آن ساخته ‏می شد شروع به ریزش کرد، در واقع زمینی که این برج با این وزن به روی آن ساخته می شد مقاوم نبود و این موجب شد تا ‏بعد از ساختن سه طبقه از این برج ، متوجه شوند که این برج کج است!

پس از اینکه متوجه شدند برج در حال کج شدن است ، ‏ساختار آن تغییراتی کرد اما ساخت آن همچنان ادامه داشت ، هر چند تکمیل شدن این برج هشت طبقه که تقریبا 14500 تن وزن ‏داشت 199 سال طول کشید، که البته توقف هایی که در ساخت آن ایجاد شد هر دو بخاطر جنگ بود ، در نهایت در سال 1350 ‏ساخت این برج به اتمام رسید. ‏


‏-‏ طی صد سال گذشته این برج نزدیک به 30 سانتی متر کج شده است ، به اعتقاد برخی از معماران باید نام این برج را از ‏‏"برج کج" به "برج در حال ریزش" تغییر دهند چرا که ممکن است با یک زلزله خفیف نیز به کل نابود شود.


‏-‏ در سال 1964 ایتالیایی ها برای توقف کج شدن این برج درخواست کمک کردند ، هر چند آنها همچنان می خواستند این ‏برج کج باشد چرا که برای توریست ها کج بودن برج حرف اول را می زد!‏


‏-‏ در سال 1987 این برج کج در لیست میراث جهانی یونسکو ثبت شد.


‏-‏ در سال 2008 مهندسانی که این برج را تحت نظر داشتند اعلام کردند که حرکت این برج به یک سو دیگر متوقف شده ‏است. این اولین بار در تاریخ بود که برج پیزا سر جایش ایستاده بود و دیگر به یک سمت رو به خم شدن نبود.


با هم تصاویری از این برج زیبا را می بینیم ، که به نظر می رسد توریست های زیادی برای ایستاده نگه داشتن آن تلاش کرده اند‏‏!