نحوه آماده سازی کودکان در فصل بازگشت به مدرسه

نزدیک شدن به اول مهر یعنی تمام شدن تفریحات تابستانی و رسیدن زمان آماده سازی برای بازگشت به مدرسه است.

 


 

 

 

 

به گزارش بهداشت نیوز:  دیگر وقت رهایی و آزادی برنامه‌ها جای خود را به زمان بندی و کلاس‌های سر وقت و نظم و ترتیب دوران مدرسه می‌دهد. شما به عنوان والدین باید قدم‌هایی برای مدیریت این موضوع بردارید. هر چه زودتر و با برنامه‌تر به استقبال شروع مدرسه‌ها بروید، راحت‌تر از پس کار‌های مربوط به شروع مدارس، آماده سازی‌های آن و عادت دادن بچه‌ها به نظم و ترتیب بر خواهید آمد.

راه و روش تمیز کردن اتاق بچه‌ها را به آن‌ها بیاموزید

مرتب و تمیز کردن اتاق بچه‌ها برای شروع ماه مهر یکی از مهم‌ترین قدم‌های آماده سازی برای بازگشت به مدرسه است. راه و روش تمیز کردن اتاق بچه‌ها را به آن‌ها بیاموزید و با کمک هم اتاق را از وسایل و لباس‌های تابستانی مرتب کنید. دفتر‌ها و لوازم التحریر پارسال را از کمد بیرون بیاورید. میز تحریر را تمیز و خالی کنید. هر چقدر اتاق بچه‌ها ساده‌تر و تمیز‌تر باشد، تمرکز آن‌ها برای درس خواندن بیشتر است و آرامش بیشتری هم خواهند داشت.

تا حالا هیچ‌کس نگفته است که تدریس و انگیزه ایجاد کردن در دانش‌آموزان کار آسانی است. ایجاد انگیزه در دانش آموزان نیز به مراتب سخت‌تر خواهد شد. فرقی نمی‌کند شما معلم یک مدرسه‌ ابتدایی باشید یا هنرستان، ترغیب دانش‌آموزان به یادگیری کار دشواری است. روش‌های زیادی وجود دارد که به شما کمک می‌کند، بتوانید محیطی شاد و هیجان‌انگیز را برای شاگردان فراهم کنید. اگر معلم هستید یا خانواده حتما می‌توانید فضایی آرام و آموزشی ایجاد کنید.

 

 

 

 

ایجاد انگیزه در فرزندانمان

۱. انگیزه تاثیر مستقیمی روی تلاش برای رسیدن به اهداف مشخص دارد. در واقع انگیزه اهداف مشخصی را ترسیم می‌کند که افراد برای رسیدن به آن تلاش می‌کنند؛ بنابراین انگیزه روی انتخاب‌هایی که دانش آموزان می‌کنند، تاثیر می‌گذارد. برای مثال، انگیزه است که تعیین می‌کند دانش آموز در کلاس هنر ثبت‌نام کند یا فیزیک، بعد از مدرسه مستقیم به خانه برگردد تا تکالیف فردایش را انجام دهد یا در برنامه‌های فوق‌برنامه‌ی مدرسه شرکت می‌کند.

۲. انگیزه باعث می‌شود تلاش و انرژی دانش آموز افزایش یابد. انگیزه است که تعیین می‌کند دانش آموز حتی سخت‌ترین تکالیف مدرسه‌اش را با علاقه و اشتیاق انجام می‌دهد یا مدام از زیر کار‌ها شانه خالی کند.

۳. انگیزه است که شروع یک کار و ادامه دادن آن را ممکن می‌کند. انگیزه وقتی را که دانش آموزی روی کاری می‌گذارد، افزایش می‌دهد و نقشی تعیین کننده در یادگیری و رسیدن به هدف دارد.

پرورش مهارت‌های عمومی

اجازه گرفتن، سلام کردن و با نوبت صحبت کردن را در منزل تمرین کنید. به کودک این اطمینان را بدهید که اگر در مدرسه مشکلی داشت، می‌تواند خیلی آسان آن مشکل را با معلّم یا مدیر مدرسه در میان بگذارد. به موقع حرف زدن به موقع سکوت کردن و به موقع اظهار وجود کردن را حتماً به او یاد بدهید. آداب دستشویی رفتن و رعایت بهداشت فردی را به طور کامل در او کنترل کنید.

نحوه‌ صحبت کردن او را مورد ارزشیابی قرار بدهید. بلند، آرام، مودب و دوستانه حرف زدن را با او تمرین کنید. در بازی‌های ساده گاهی معلّم شوید، گاهی یک دوست و گاهی خود دانش آموز. حتماً قبل از شروع مدرسه او را به مدرسه بیاورید. کلاس‌ها، سرویس بهداشتی، حیاط و دفتر را به او نشان دهید.

پوشیدن و در آوردن لباس‌ها و کفش‌ها را بار‌ها و بار‌ها با او تمرین کنید. هنگامی که برای او وسیله‌ای می‌خرید، حتماً او را همراه خود ببرید. خرید وسایل را زیاد به تعویق نیندازید. این امر برای کودک پر از شادی و نشاط است. اجازه بدهید تا چند هفته مرتّب وسایلش را چک کند و با آن‌ها ارتباط برقرار کند.

در خرید کیف مدرسه نهایت دقّت را به خرج بدهید. برای کودک کیفی بخرید که اندازه و جنس مناسبی داشته باشد. کیف بچّه‌ها ترجیحاً از نوع کوله پشتی باشد، امّا دسته‌ای هم برای حمل آسان داشته باشد. بهتر است کیف حالت ایستاده داشته باشد تا کنار پای کودک روی زمین قرار بگیردو دسترسی کودک به وسایل را ساده‌تر کند. کیف باید دارای چند جیب متعدد باشد تا طبقه بندی وسایل برای کودک میسّر باشد.

نگهداری و حفظ وسایل را به او یاد بدهید. وسایلش را برایش معرّفی کنید و موارد استفاده و مکان آن را در کیف و یا جامدادی برایش توضیح دهید.دفترهایش را جلو چشمش جلد کنید و اسم و فامیلش را روی همه‌ وسایلش بچسبانید. چشم کودک را با مارک مداد رنگی و سایر وسایل آشنا کنید.

استفاده از لیوان و دستمال و سایر وسایل مربوط به طرز خوردن تغذیه در مدرسه را در منزل تمرین کنید. پیاده و سوار شدن به سرویس و آداب استفاده از سرویس و نکات ایمنی را به آموزش دهید. سعی کنید با برنامه ریزی دقیق و مرتّب، اضطراب ناشی از جاماندن از سرویس را به حداقل برسانید. در منزل به او مسئولیّت بدهید. این امر موجب پرورش حس دقّت، اتکاء به نفس و مسئولیت پذیری در وی می‌شود. با ایجاد کردن این احساسات می‌توانید کودکان خود را علاقمندتر به درس کنید.