فرهنگی، هنری

بارکد، روایت غیرخطی ضعیف در ژانر کمدی

بارکد تازه‌ترین ساخته مصطفی کیایی پنجمین فیلم سینمایی اوست. کیایی با روشی که برای ساخت فیلم درنظر می‌گیرد به‌تدریج دارد تبدیل به یک جریان در سینمای ایران تبدیل می‌شود. از این جریان می‌توان به‌عنوان جریان فیلم‌های کمدی با گوشه کنایه‌های سیاسی اجتماعی یاد کرد. مصطفی کیایی در سال 1355 در کرج متولد شد. او اولین فعالیت هنری‌اش را در سال 1373 در مرکز آموزش فیلمسازی اداره ارشاد کرج آغاز کرد اما اولین مجوز ساخت فیلم بلند سینمایی خود با نام بعد از ظهر سگی سگی را سالها بعد در سال 1388 دریافت کرد. فیلم بعدی کیایی ضد گلوله بود که در سال 1389 روانه سینما گردید. این فیلم با استقبال نسبی مواجه شد. پس از آن خط ویژه ساخته شد که تبدیل به پرفروش‌ترین فیلم کیایی در گیشه شد. چهارمین ساخته سینمایی مصطفی کیایی عصر یخبندان است که علیرغم موفقیت کمتر نسبت به خط ویژه ولی نسبت به دیگر ساخته‌های وی موفق‌تر بود. اکنون مصطفی کیایی با فیلم بارکد بازگشتی دوباره به ژانر کمدی دارد.

دراکولا، ایده ای قوی اما فیلمی ضعیف

دراکولا آخرین ساخته رضا عطاران فیلمی است که با یک ایده قوی شروع می‌شود ولی این ایده قوی با قدرت ادامه نمی‌یابد و با قدرت به پایان نمی‌رسد. دراکولا در هنگام طبقه بندی در هیچیک از ژانرهای سینمایی قرار نمی‌گیرد. این فیلم از لحاظ ایده پردازی بسیار خوب عمل کرده است ولی از لحاظ نوع روایت سینمایی و بسط و گسترش داستان بسیار ضعیف است. تیتراژ ابتدایی فیلم، بسیار قوی ساخته شده که به بیننده حس دیدن یک فیلم در ژانر وحشت را می‌دهد ولی با ادامه فیلم تماشاگر را به‌کلی ناامید می‌کند.

پرفروش ترین فیلم های سینمای ایران در سال 94

میزان فروش فیلم‌ها از مهم‌ترین مباحث در سینمای ایران است زیرا ملاک تصمیم‌گیری در شورای صنفی نمایش برای اینکه فیلمی همچنان به نمایش خود در گروه سینمایی ادامه دهد؛ پایین نیامدن کف فروش فیلم است. این روز‌ها برای پایین‌ نیامدن برخی فیلم‌ها از چرخه‌ی اکران؛ حرف‌هایی درباره غیرواقعی بودن بعضی آمار فروش که توسط تهیه‌کنندگان ارائه می‌شود؛ شنیده می‌شود. چرخه اقتصادی معیوب سینمای ایران گاهی آنقدر گیج‌کننده می‌شود که نمی‌توان بر شنیده‌ها و دیده‌ها اعتماد کرد. برای آنها که پیگیر اقتصاد سینما هستند این آمارها گاهی آنقدر دور از ذهن و غیرقابل باور می‌شود که نمیتوان به سالنهای خالی اعتماد کرد یا به رقمهای چند صدمیلیونی! ارقامی که در نگاه اول میتواند فروش و بازگشت سرمایه یک فیلم را تضمین کند و این برای ویترین یک دفتر تهیه و تولید به عنوان یک امتیاز که می‌تواند به آن افتخار کند قابل قبول است. اما اثرات مخرب ارائه آمار غیرواقعی از سوی دفاتر تهیه چگونه پیکر نحیف اقتصاد سینمای ایران را آسیب پذیر می‌کند؟ در این بخش سعی شده از آماری نزدیک به واقعیت برای فیلمها استفاده شده و میزان فروش نسبتا دقیقی ارائه گردد. فروش بالای فیلم ها همواره یکی از دغدغه های صاحبان فیلم ها بوده است به طوری که برای کسب بهترین فصل اکران همیشه با هم در رقابت هستند. در اینجا به بررسی فیلم هایی می‌پردازیم که در سال 94 جزء پرفروشترین ها در گیشه بوده اند.

واما پر فروش ترین کتاب های 2015 را بشناسید

اگر اهل مطالعه باشید و بدنبال بهترین کتابها بگردید حتما دوست دارید در رابطه با کتابهای پرفروش سال اطلاعاتی بدست بیاورید. پرفروش ترین کتابهای سال 2015 توسط گاردین انتخاب شدند و جالب است بدانید 7 کتاب از 10 کتاب پرفروش را زنان نوشته اند.

پرکارترین محقق ایرانی در سال 2015

آیا می خواهید با پرکار ترین محقق ایرانی در سال 2015 آشنا شوید؟ در این خبر با پر کارتین محقق ایرانی در سال 2015 آشنا می شوید. پرکارترین محقق ایران در 2015 معرفی شد. در این خبر با این محقق زبده ایرانی آشنا شده و به حیطه کاری و زندگی او سری میزنیم

مونالیزا، مونالیزا نیست. تصویر زن دیگری در لایه های پنهان تابلوی مونالیزا کشف شد

تصویر مونالیزا 500 سال پیش توسط لئوناردو داوینچی نقاش ایتالیایی کشیده شد. حال که 500 سال از اتمام این نقاشی گذشته و قرن هاست که در موزه لوور به نمایش گذاشته شده. محققان دریافتند که در این تصویر، تصویر زن دیگری نهفته است.

مسیح تحویلدری رهبر ارکستر سمفونیک شهر فلورانس

مسیح تحویلدری ارکستر سمفونیک شهر فلورانس ایتالیا قطعه «Death and the maiden» اثر «شوبرت» را در تاریخ 15 آذرماه 94 رهبری کرد.حضور یک موسیقیدان جوان ایرانی و رهبری آثاری از موسیقی کلاسیک غربی بسیار مورد توجه و استقبال مخاطبین و رسانه های محلی قرار گرفت.

15فیلم مستند به دوره نهایی اسکار راه یافتند

15 فیلم برتر مستند از میانم 124 فیلم انتخاب و به بخش نهایی رقابت اسکار سال 2016 راه یافتند. و آکادمی اسکار این فیلم ها را اعلام کرد. از میان این فیلم ها 5 فیلم مستند در تاریخ 14 فوریه راه می یابند، و برنده اسکار در تاریخ 28 فوریه اعلام می شود.

درحاشیه 2، بدون حاشیه

سریال در حاشیه دو بعد از محرم و صفر روی آنتن می رود. این سریال در این سری با تغییر موضوع به شرح زندگانی افرادی می پردازد که به زندان افتاده و خانواده هایشان به ملاقات آنها می روند. پروین قائم مقامی در رابطه با این سریال میگوید: این داستان 30 قسمتی، بیشتر مردانه و بدون حاشیه است.

پر درآمدترین چهره های تلویزیون جهان در سال 2015 را بشناسید

چهره های پردرآمد تلویزیون جهان هر سال خبر ساز می شوند. در سال 2015 مجله فوربز گرانترین مجریان را معرفی کرد و پرده از درآمد های نجومی آنها برداشت. این افراد جزو چهره های محبوب و پرطرفدار هستند که البته برای حضورشان در برنامه تلویزیونی باید هزینه زیادی هم خرج شود.